MÉ VNÍMÁNÍ TIBETSKÉ MÍSY

Mnoho lidí, kteří poprvé uslyší zvuk tibetské mísy, je doslova okouzleno směsicí zvláštně znějících tónů a zvuků. Nebesky znějící hudba se dostává hluboko do nitra duše, navozuje příjemné pocity zklidnění (jakoby se při nich zastavil čas) a člověk zatouží po tom takovou mísu vlastnit a umět na ni hrát.

A pak nastávají otázky typu, jak se k té míse dostat, kde ji koupit? Znalejší už si kladou otázky, jak poznám, že je pro mě ta pravá, vždyť existuje tolik typů a velikostí, k čemu ji konkrétně použít, bude mi vůbec hrát?

Můj příběh s tibetskou miskou začal už docela dávno, její zvuk jsem slyšela v jednom televizním pořadu, kde měli pozvaného terapeuta, který ukazoval techniku diagnostikování energetických bloků prostřednictvím tibetských mís. Vůbec jsem o nich nic nevědělam a ani v pořadu nějak víc jejich smysl a účel nerozebírali, jen hráli... To hraní slyším někde v podvědomí ještě dodnes. To byl okamžik mého vnitřního nadšení a zamilování se do těchto zvuků a v duchu jsem si říkala: "Tu misku jednou budu mít a taky na ni jednou budu umět tak hrát." Chvilku ve mě má touha po vlastnictví mísy rezonovala, ale potom jsem to vše nechala být, tehdy ještě nebylo vše tak dostupné jako dnes a jako středoškolačka jsem měla jiné zájmy... Každopádně mě už tehdy hodně oslovily...

Zpět si ke mě mísy našly cestu až teď. A objevily se přede mnou zčista jasna na mém prvním muzikoterapeutickém semináři. Přes první hrací pokusy a oťukávání zapůjčených mís jsem se dostala, díky milované osůbce Jitce, která nás sérií seminářů provázela, ke své vlastní tibetské misce. Naše společná souhra s miskou byla zpočátku trošku kostrbatá, přesto jsem k ní den po dni a každým hraním cítila stále silnější pouto, které rostlo od počátečního oťukávání, přes zkoušení rozdílnosti tónů u jednotlivých částí těla, až po samotné hraní a harmonizaci těla. Baví mě s miskou různě experimentovat a poznávat její i mé možnosti a schopnosti. Práci s miskou vnímám jako proces neustálého poznávání a společné souhry ve smyslu: "Aby byla miska otevřená k tobě, musíš se jí taky otevřít."

Proč vám ten příběh vyprávím?

Přišla jsem a vlastně stále přicházím na to, že vše má svůj čas, vývoj a posloupnost. Nejdřív musíme dokončit jedno, aby mohlo následovat druhé, naučit se nové poznatky a postupně je prožít, abychom se posunuli zase o kousek dál. A tak je to i s prací s tibetskou miskou, která hodně souvisí i s prací na sobě. Je to o pokoře, vděčnosti, lásce, vzájemném propojení a posvátném svazku, který spolu s miskou uzavřete. Jak s ní budete neustále spolupracovat, postupně se stane součástí Vás a čím budete v těsnějším spojení, tím více budete rozumět tomu, co vám říká.

Přeji Vám všem, ať je Vaše posvátné pouto s tibetskou miskou co nejsilnější,

Souhrnné informace o tibetských mísách, jejich původu, účelu, léčivých účincích a způsobech hraní viz:

https://www.baraka.cz/Marek/knihy/hudba_jinak/kapitola_04_b.htm